Redukcja blizn

Jak powstają blizny?

Powstawanie blizn to naturalny proces odbudowy skóry. Pojawiają się po wszelkiego rodzaju urazach jak nacięcia, poparzenia, rana wypełnia się krwią, powstaje ochronny strup. Do miejsca skaleczenia napływają nowe, żywe komórki, by usunąć te obumarłe. Następnie komórki tkanki łącznej zaczynają wytwarzać zastępczą powłokę nabłonka za pomocą kolagenu. Istnieje wiele specyfików farmakologicznych, które mają za zadanie przyspieszać gojenie i łagodzić powstawanie blizn, jednak nie zawsze są one skuteczne.
Procesy gojenia zaczynają się w zasadzie już w chwili zranienia, jednak ostateczny kształt blizna może przybrać nawet po roku! Zależy on od rodzaju urazu, miejsca urazu, ale też od predyspozycji indywidualnych organizmu.

Działanie

Metoda, która da najlepsze rezultaty, zależy od samej blizny. Konsultacja z lekarzem specjalistą ma na celu dobranie optymalnej terapii dla indywidualnego problemu skóry.

Blizny mniejsze, nadające się do leczenia nieinwazyjnego – to blizny typu potrądzikowego lub np. rozstępy. Leczenie polega na zastosowaniu serii zabiegów dobranych do potrzeb pacjenta.

W Mandala Beauty Clinic proponujemy metody:

Zabiegi są nieinwazyjne, bezbolesne i dają widoczne efekty już po pierwszej wizycie.

Blizny większe z reguły wymagają interwencji chirurgicznej. Polega ona zwykle na wycięciu zmian skórnych i wykonaniu ponownego szycia. W tym przypadku po ok. tygodniu następuje zdjęcie szwów, a do pacjenta należy zabezpieczanie blizn przepisanymi środkami farmakologicznymi. Jeśli blizna była wklęsła, w zabiegu pomaga przeszczep tkanki tłuszczowej pobrany od pacjenta z innej partii ciała. Taka transplantacja wyrównuje powierzchnię skóry i przywraca jej estetyczny wygląd.

Mikropigmentacja medyczna

DZIAŁANIE

Zabieg polega na wprowadzeniu w naskórek odpowiednio dobranego pigmentu lub kilku odcieni pigmentów, tak aby zatuszować różnego rodzaju niedoskonałości skóry. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Najbardziej popularne partie ciała, które poddaje się zabiegowi:

Mikropigmentacja skóry głowy – stosowana u osób z bliznami na głowie lub jako uzupełnienie transplantacji włosów. Dzięki indywidualnie dobranym barwnikom, zabieg ukrywa ubytek włosów spowodowany alopecją, łysieniem plackowatym lub będący skutkiem chemioterapii. Wytatuowane na skórze głowy punkty imitują cebulki włosów i wizualnie zagęszczają owłosienie.`

Mikropigmentację piersi stosuje się u kobiet po mastektomii, rekonstrukcji lub plastyce biustu, a także tych cierpiących na bielactwo. Umożliwia ona odtworzenie otoczki brodawki sutkowej, dzięki czemu piersi odzyskują naturalny wygląd.
Kamuflaż blizn – mikropigmentację medyczną stosuje się na różnego rodzaju blizny, powstałe wskutek operacji, urazów, oparzeń, cesarskiego cięcia, plamy występujące przy chorobach skóry, a także naczyniaki i rozstępy. Pigment wprowadzany do skóry wyrównuje koloryt skóry, przez co zmiany stają się mniej widoczne.

Dla wielu osób jest to sposób na ukrycie różnego rodzaju wad, defektów skóry czy chorób, który pozwala im poprawić swoją samoocenę, odzyskać pewność siebie i często powrócić do normalnego życia po ciężkich doświadczeniach.

Konsultacje dermatologiczne

W naszym gabinecie konsultacje dermatologiczne przeprowadzamy w zakresie:

– diagnostyki i terapii chorób skóry (trądziku, trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry, alergii, łysienia),

– oceny zmian skórnych (diagnostyka dermoskopowa),

– kwalifikacji do zabiegów i postępowania w celu opóźniania i przeciwdziałania procesom starzenia się skóry,

– pielęgnacji skóry.

Zalecamy również dalsze postępowanie zabiegowe: zamykanie rozszerzonych naczynek, usuwanie włókniaków oraz chirurgiczne i laserowe usuwanie zmian skórnych.

Zamykanie naczynek na twarzy metodą elektrokoagulacji

Działanie

Metoda elektrokoagulacji polega na wykorzystaniu działania prądu elektrycznego zmiennego o dużej częstotliwości. Impuls prądu powoduje zamknięcie naczynek. Procedura jest krótka i trwa około 15-20 minut i nie wymaga znieczulenia. Po zabiegu występuje rumień, który może utrzymywać się przez 2-3 doby, ale najczęściej ustępuje następnego dnia.

Przeciwwskazaniem do elektrokoagulacji jest choroba nowotworowa, zaburzenia układu krążenia, cukrzyca, ciąża oraz wszczepiony rozrusznik serca. Warto więc wykonywać zabieg w profesjonalnym gabinecie, gdzie specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem.

Karboksyterapia Fenix

Działanie

Karboksyterapia – to inaczej mezoterapia igłowa dwutlenkiem węgla. Metoda wykorzystuje lecznicze i regeneracyjne działanie CO poprzez wstrzykiwanie go śródskórnie i podskórnie, gdzie nie są w stanie dotrzeć żadne kosmetyki. Zabieg stymuluje produkcję elastyny i kolagenu. W efekcie włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu, a skóra staje się jędrna i elastyczna. Dodatkowo zabieg opóźnia proces starzenia, powoduje zwiększenie przepływu krwi i tlenu, tym samym regeneruje skórę. To także silny impuls dla organizmu do budowania nowych naczyń krwionośnych.

Wskazania

Wspomagająco przy liposukcji – działa uzupełniająco, ponieważ zapewnia drenaż limfatyczny i poprawia metabolizm. Dwutlenek węgla niweluje zwłóknienia, tym samym wyrównuje, wygładza i poprawia elastyczność skóry. 

Dotlenienie skóry  – CO wzmacnia dotlenienie skóry oraz stymuluje budowę nowych naczyń krwionośnych i cyrkulację krwi. Wpływa to na rozświetlenie i świeży wygląd skóry.

Kurcze kończyn  – poprawa metabolizmu i dotlenienie mięśni wpływa pozytywnie na te dolegliwości.

Przewlekła niewydolność żylna – dwutlenek węgla pobudza mikrokrążenie, które dotlenia naczynia i komórki. Dzięki temu wzmacniają się i szybciej regenerują.

Zaburzenia krążenia – dwutlenek węgla pomaga w niwelowaniu uczucia „ciężkich nóg” już od pierwszego zabiegu. Poprawia krążenie, dotlenia, odbudowuje, wzmacnia naczynia i komórki.

Pajączki  karboksyterapia ma świetne efekty w leczeniu problemów z krążeniem – stymuluje tworzenie się nowych naczyń, a jednocześnie redukuje te uszkodzone.

Otyłość  – uraz ciśnieniowy podczas podania CO uszkadza komórki tłuszczowe. Osłabione, łatwiej ulegają redukcji, a skóra pozostaje odżywiona i napięta.

Blizny  – ich redukcja dzięki karboksyterapii jest bezbolesna i trwała. Zwykle konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów, by w obszarze blizn doszło do wzmożonego, intensywnego odżywienia oraz syntezy kolagenu i elastyny. Uwolnij się od blizn dzięki karboksyterapii, przeczytaj więcej >> 

Zlokalizowana tkanka tłuszczowa karboksyterapia zalecana jest u osób, u których tkanka tłuszczowa nie jest równomiernie rozmieszczona (boczki, uda, kolana, pośladki, ramiona, brzuch). Koncentracja terapii precyzyjnie na leczonym obszarze wpływa na skuteczność rozbijania tkanki tłuszczowej.

Cellulit – poprawa sprężystości, elastyczności skóry następuje już po pierwszym zabiegu, ponieważ karboksyterapia jako jedyna wpływa na wszystkie czynniki tworzenia się „pomarańczowej skórki”.

Regeneracja dłoni – przesuszenie, szorstkość i zwiotczała skóra zanikają dzięki stymulacji fibroblastów. Efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu.

Rozstępy – podawany śródskórnie dwutlenek węgla prowadzi do syntezy kolagenu i elastyny, efekt zanikania rozstępów jest szybko widoczny i trwały.

Brak elastyczności – wprowadzenie dwutlenku węgla daje organizmowi sygnał do wzmożonej regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny, które nadają skórze elastyczność.

Zwiotczenia skóry zwiotczenie i utrata elastyczności (po ciąży czy spadku wagi) redukowane są przez pobudzanie procesów odżywczych i produkcję kolagenu.

Zmarszczki wygładzeniu i napięciu ulega każdy rodzaj zmarszczek, a efekty są szczególnie widoczne przy zmarszczkach szyi i tzw. kurzych łapkach.

Cienie pod oczami leczenie polega przede wszystkim na dotlenieniu tych części twarzy, dzięki czemu skóra odzyskuje promienny, zdrowy wygląd. Efekty utrzymują się nawet powyżej 6 miesięcy.

Łuszczycaseria zabiegów karboksyterapii poprawia dotlenienie skóry obszaru skóry głowy. Lepsze ukrwienie niweluje zmiany łuszczycowe.

Łysienie – karboksyterapia w połączeniu z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym dotlenia i odżywia skórę głowy, stymuluje wzrost włosów.

Włosy – poprawa ukrwienia skóry głowy, a tym samym gęstości włosów, zatrzymanie ich wypadania. Włosy odzyskują zdrowy i lśniący wygląd.

Urządzenie Fenix, stosowane do karboksyterapii w Mandala Beauty Clinic, pozwala na precyzyjną i szybką iniekcję dwutlenku węgla. Tym samym zabieg jest komfortowy i bez ryzyka dla pacjenta. Fenix pozwala także na iniekcję miejsc bardzo wrażliwych, jak okolice oczu i skóry głowy.

Scarlet RF

Działanie

Scarlet RF jest minimalnie inwazyjnym połączeniem lasera frakcyjnego, dwubiegunowych fal radiowych i systemu 25 elektrod w postaci mikroigieł. Urządzenie zapewnia bezpośrednie leczenie naskórka i skóry właściwej, docierając do warstw wewnętrznych i zewnętrznych skóry (precyzja kontroli głębokości działania na poziomie 0,5-3,5 mm). Tym samym terapia odbywa się na całym przekroju powierzchni skóry, dzięki czemu wykazuje dużą skuteczność. Jednocześnie pacjent nie jest narażony na skutki uboczne czy długotrwałą rekonwalescencję. Podczas zabiegu może wystąpić jedynie minimalny ból, niezależny od rodzaju skóry, a później naturalne zarumienienia, które ustępują po kilku dniach.
System Scarlet RF, przy odpowiedniej ochronie skóry po zabiegu, można stosować bezpiecznie także latem (zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV do 10 dni po zabiegu). Minimalizuje podrażnienia skóry na jej powierzchni, dzięki czemu zaczerwienienia są niewielkie, rekonwalescencja szybsza, a metoda może być stosowana także we wrażliwych okolicach ust i oczu.

Zobacz wypowiedź dr Samira na temat SCARLET RF

Podczas zabiegu następuje:


1. Ujędrnienie skóry, wyostrzenie owalu twarzy w kształcie V (niwelowanie podwójnego podbródka i efektu tzw. chomików).

2. Rozjaśnienie dzięki zamknięciu porów oraz rozświetlenie skóry poprzez pobudzenie fibroblastów.

3. Odmłodzenie dzięki stymulacji produkcji kolagenu.

4. Odnowa skóry potrądzikowej i niwelowanie blizn ciepłem frakcyjnym.

5. Wpływ na gruczoły łojowe – zmniejszenie wydzielania łoju, ściągnięcie porów skórnych. 

6. Metoda stosowana jest także w leczeniu nadpotliwości – działanie frakcyjne zmniejsza lub całkowicie likwiduje nadmierne pocenie.

Peelingi medyczne

Działanie

Peeling medyczny (od słowa peel z ang. to złuszczać) polega na aplikacji na wybraną okolicę odpowiednio dobranych związków chemicznych, które powodują złuszczanie naskórka i powierzchownych warstw skóry właściwej. Dzięki tym kontrolowanym uszkodzeniom następuje wzmocniona regeneracja skóry. Głębokość działania peelingu zależy od rodzaju użytej substancji chemicznej, czasu aplikacji przed neutralizacją, ilości warstw nałożonego roztworu, fototypu pacjenta oraz substancji stosowanych przed i po peelingu. Wszystkie te parametry są oceniane przez lekarza w zależności od zamierzonego efektu końcowego. Złuszczanie chemiczne może dotyczyć różnych poziomów skóry. Może ono być bardzo powierzchowne, średnie i głębokie.

Dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów wskazane jest wykonanie serii zabiegów (zwykle od 4 do 6 w odstępie 2-4 tygodni, przy czym czas pojedynczej procedury to ok. 30 minut). Po peelingu obowiązuje zakaz opalania się i korzystania z solarium przez okres przynajmniej 4 tygodni. Wskazane jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej (krem z filtrem UV 50+). Po zabiegu może dojść do łuszczenia się naskórka (intensywność łuszczenia zależy od rodzaju użytej substancji chemicznej). Peelingi mogą być mogą być też dobrym uzupełnieniem lub przygotowaniem do innych zabiegów medycyny estetycznej – tego typu terapie łączone dają najlepsze efekty.

Rodzaje peelingów medycznych dostępnych w naszej klinice:

 • COSMELAN
 • TCA
 • RETINOLOWY
 • PIROGRONOWY
 • MIGDAŁOWY
 • SALICYLOWY
 • GLIKOLOWY

Lasery: Bioshape

Działanie

Bioshape jest innowacyjny i ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Użycie i skoordynowanie wielu najnowocześniejszych technologii w jednym urządzeniu zapewnia doskonałe rezultaty w walce z cellulitem, złogami tkanki tłuszczowej i oznakami starzenia się skóry. To jedno z nielicznych urządzeń wielofunkcyjnych stosowanych na ciało i twarz, dających spektakularne efekty w krótkim okresie czasu, w sposób bezpieczny i długotrwały. Innowacyjny Bioshape posiada cztery różne końcówki, co pozwala zapewnić najbardziej efektywne wyniki w zależności od leczonego obszaru ciała. Łączy zalety fal radiowych, podczerwieni, próżni oraz endotermicznego masażu.

Zastosowanie:

 • Lipomasaż
 • Redukcja tkanki tłuszczowej
 • Redukcja cellulitu
 • Napinanie skóry
 • Lifting
 • Terapia antystarzeniowa
 • Tworzenie nowego kolagenu w skórze
 • Leczenie przed i po operacji liposukcji

Zabiegi wykonywane tym urządzeniem trwają około 40 minut, są bezpieczne i nie wymagają rekonwalescencji.

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Działanie

Z wiekiem niezwykle istotne jest odpowiednie zadbanie o tkankę skóry, czyli jej regeneracja. Płytki krwi znajdujące się w tkankach pełnią kluczową rolę m.in. w procesie odnowy, zapewnienia jędrności czy utrzymania gładkiej powierzchni skóry. Ponadto zawierają one czynniki wzrostu, które są uwalniane po aktywacji płytek i współpracują w procesach regeneracji i gojenia, stanowiąc ich ważny element regulujący. Tę właściwość wykorzystuje terapia osoczem bogatopłytkowym: z pobranej  krwi pacjenta sporządzania się koncentrat płytek krwi i czynników wzrostu, które dalej podaje się do zmienionej tkanki w celu przyspieszenia naturalnych procesów gojenia.

Terapia osoczem bogatopłytkowym (w skrócie PRP)
w trzech krokach

 1. Pobranie krwi pacjenta 20-40 ml
 2. Odwirowanie krwi
 3. Powstały bogatopłytkowy koncentrat wykorzystuje się w zabiegach mezoterapii, łączy z wcześniej pobraną tkanką tłuszczową, wypełnia nim zmarszczki lub używa do autoprzeszczepu. Należy zaznaczyć, że połączenie osocza bogatopłytkowego z własnym tłuszczem zapewnia najlepszą adaptację tkanki tłuszczowej w miejscu podania i minimalizuje ryzyko jej późniejszego wchłonięcia.

W Mandala Beauty Clinic oferujemy 2 metody separacji płytek krwi i uzyskania PRP z niewielkiej ilości krwi. Pierwsza (system GPS™ III) daje możliwość aż 9-krotnej koncentracji preparatu, a tym samym odzyskanie ponad 90 % płytek krwi z całej pobranej objętości. Zaraz po zabiegu twarz jest mocno zaczerwieniona, przez co procedura ta nazywana jest wampirzym liftingiem. Efekty terapii również są widoczne już po pierwszym zabiegu. Druga metoda (Autologic) jest delikatniejsza i wymaga większej liczby zabiegów. O wyborze tej najodpowiedniejszej w danym przypadku decyduje pacjent w czasie konsultacji lekarskiej po zapoznaniu się ze szczegółami oferty.

Niezależnie od metody pozyskania koncentrat osocza bogatopłytkowego PRP możemy wykorzystać w kilku opcjach zabiegów na skórę twarzy i głowy: w celu poprawy jej jakości, podkreślenia kości policzkowych, przywrócenia utraconej objętości, wypełnienia głębokich zmarszczek:

Lipofilling, czyli wypełnienie zmarszczek własną tkanką tłuszczową w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym

Lipofiling z PRP gwarantuje trwałe wypełnienie bruzd i zmarszczek, które nie wymaga ponownego powtórzenia po kilku miesiącach, jak w przypadku innych wypełniaczy. To zabieg dający najbardziej spektakularne efekty, dzięki któremu skóra staje się elastyczniejsza, wygląda zdrowiej i zmniejsza się liczba zmarszczek. Podczas jednego, innowacyjnego zabiegu można uzyskać efekt liftingu, rewitalizacji oraz stałego wypełnienia dzięki wykorzystaniu własnych komórek tłuszczowych. Optymalny efekt odmładzający jest widoczny już po kilku miesiącach i utrzymuje się do 3 lat (zależnie od trybu życia i pielęgnacji skóry). Należy podkreślić, że efektu należy spodziewać się już PO JEDNYM ZABIEGU.

Mezoterapia skóry twarzy i głowy z bogatopłytkowego osocza krwi PRP

Dla uzyskania najlepszych efektów przy zabiegu mezoterapii skóry głowy zaleca się przeprowadzenie trzech zabiegów. Drugi zabieg jest możliwy do wykonania po 3 miesiącach od pierwszego, natomiast trzeci zabieg po upływie roku od drugiego.

Lipofilling (wypełnienie zmarszczek) w połączeniu z mezoterapią z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP

Lipofilling – czyli wypełnienie zmarszczek własną tkanką tłuszczową, w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym oraz jednoczesny zabieg mezoterapii, również z osocza bogatopłytkowego, daje niezwykle spektakularne efekty. Głębokie zmarszczki i bruzdy są wypełnione, skóra jest bardziej napięta i gładsza w dotyku, dzięki czemu twarz wygląda na młodszą o kilka lat.

Mezoterapia skóry twarzy i głowy z bogatopłytkowego osocza krwi PRP

Dla uzyskania najlepszych efektów przy zabiegu mezoterapii skóry głowy zaleca się przeprowadzenie trzech zabiegów. Drugi zabieg jest możliwy do wykonania po 3 miesiącach od pierwszego, natomiast trzeci zabieg po upływie roku od drugiego.

Vaser Lipo Hi Definition Liposculpture jako wzmocnienie efektów zabiegu

Po odessaniu odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej możemy ją wykorzystać do autoprzeszczepu w takie okolice jak twarz, pośladki, piersi.

Wsparcie w procesie leczenia łysienia

Nasi specjaliści transplantacji włosów doradzą najlepsze metody wspierające i podnoszące efektywność leczenia.

 

Mezoterapia

Działanie

Mezoterapia to zabieg lekarski polegający na wstrzykiwaniu śródskórnie specjalnych preparatów farmakologicznych i substancji leczniczych. Celem jest regeneracja, poprawa wyglądu oraz odmłodzenie skóry. Leczenie wykorzystuje się także w niwelowaniu cellulitu, rozstępów oraz łysienia (poprawa kondycji skóry głowy). Użycie roztworu leczniczego zależy od potrzeb pacjenta. Na ogół są to mieszaniny licznych substancji rewitalizujących i regenerujących. Substancje aktywne powinny być odpowiednio dobrane w zależności od potrzeb pacjenta. Przeczytaj więcej o metodzie na naszym blogu.

Zabiegi tego typu wykonuje się w cyklach i w większości przypadków musimy wykonać ich kilka dla uzyskania odpowiednich efektów. Terapię indywidualnie ustala lekarz specjalista.