Leczenie nietrzymania moczu u kobiet

Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się podczas nawet drobnego wysiłku, jak kaszel czy śmiech. Jego przyczyną są najczęściej uszkodzenia dna miednicy, urazy okołoporodowe, starzenie się, otyłość, zaparcia, przewlekły kaszel, praca fizyczna, wrodzone defekty tkanki łącznej czy niedobór żeńskich hormonów płciowych. Problem jest więc powszechny i dotyczy kobiet prowadzących różny styl życia.

Działanie

Pochwa stanowi naturalny „hamak”, w którym znajduje się cewka moczowa. Wraz ze spadkiem napięcia i siły mięśni otaczających pochwę, stabilizacja i kontrola cewki moczowej ulega osłabieniu. Może wtedy dochodzić do wysiłkowego nietrzymania moczu.


Celem zabiegu jest odtworzenie „hamaka” pochwy, przez wprowadzenie taśmy z materiału syntetycznego pod cewkę moczową. Przeprowadza się go w znieczuleniu, w pozycji ginekologicznej. Po odpowiednim ułożeniu pacjentki nacina się śluzówkę pochwy, rozpreparowuje tkanki w miejscu, gdzie będzie przebiegać taśma. Wyprowadza się ją przez tzw. otwory zasłonione (otwory w kościach miednicy) i przez skórę na zewnątrz przez małe nacięcia w pachwinach. Często po zabiegu na kilka godzin zakładany jest tampon uciskowy, by zapobiec krwiakom. Konieczna jest też pooperacyjna kontrola ewentualnego zalegania moczu w pęcherzu, potrzebna do ustalenia odpowiedniego naciągnięcia taśmy.

Przygotowanie do operacji to bardzo dokładna analiza wskazań, badanie ginekologiczne z oceną dna miednicy, badanie USG oraz tak zwana próba kaszlowa, która pomaga określić skuteczność zabiegu. Wymagane jest także badanie moczu oraz przygotowanie tkanek (środki odkażające i odbudowujące śluzówkę pochwy) minimum 2 tygodnie przed operacją.

Połączenie zabiegów LVR® i DLV®

DZIAŁANIE

Vaginoplastyka zapewni przede wszystkim napięcie mięśni otaczających pochwę, dzięki czemu zintensyfikuje i poprawi jakość życia seksualnego. 
Labioplastyka natomiast skupia się na estetyce warg sromowych, modelując je dla zdrowia, komfortu i poprawy samopoczucia pacjentki.

Opisane na tej stronie procedury LVR i DVL mogą być przeprowadzane jednocześnie, bez wpływu na ich efektywność. Zakres proponowanych operacji zależy przede wszystkim od upodobań i preferencji pacjentki, dlatego rozstrzygająca jest jej rozmowa ze specjalistą.

Powiększenie punktu G

DZIAŁANIE

Głównym celem GSA® (z angielskiego: G-Spot Amplification) jest powiększenie, uwydatnienie i ujędrnienie punktu G, a tym samym intensyfikacja doznań seksualnych podczas stosunku płciowego. Ta małoinwazyjna metoda polega na wstrzyknięciu kolagenu w okolice punktu G. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa kilka sekund, a wizyta w gabinecie nie przekracza 30 minut. Już 4 godziny po zabiegu kobieta może prowadzić normalną aktywnością płciową, ale o zwiększonej intensywności doznań.

Wykorzystywany do zabiegu rekombinowany kolagen jest białkiem naturalnie występującym w całym organizmie człowieka. Dzięki temu metoda ta jest całkowicie bezpieczna, co potwierdza rejestracja preparatu przez FDA (ang. Food and Drug Administration – Agencja ds. Żywności i Leków FDA).

Efekty zabiegu GSA® są natychmiastowe i utrzymują się ponad 4 miesiące, jednak należy zaznaczyć, że różnią się w zależności od indywidualnych cech i predyspozycji pacjentki. Jednak według pilotażowych badań aż 87% kobiet, które poddały się zabiegowi, odczuwa znaczne wzmożenie przyjemności seksualnej.

Odtworzenie błony dziewiczej

DZIAŁANIE

Procedura przeprowadzana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, a rehabilitacja nie przekracza kilku dni.

Labioplastyka – DLV®

Działanie

Wargi sromowe mniejsze są fałdami skórnymi otaczającymi wejście do pochwy. Większość kobiet chce, by ich wargi sromowe mniejsze były ukryte pod wargami większymi. Często powiększenie warg sromowych mniejszych wynika z uwarunkowań genetycznych, ale może też być spowodowane uszkodzeniami okołoporodowymi lub fizjologicznym procesem starzenia się tej okolicy ciała. W każdym przypadku pomocna okazuje się redukcja warg sromowych mniejszych w oparciu o laserowe modelowanie DLV®. Operacja jest bezkrwawa, mało obciążająca, związana z niewielką bolesnością po zabiegu i szybkim powrotem do codziennej aktywności. Ma na celu nie tylko zapewnienie estetycznego wyglądu, lecz także poprawę doznań i jakości życia seksualnego. O labioplastyce możesz przeczytać także na blogu Mandala Beauty Clinic.


Operacja trwa około 2 godzin i wymaga znieczulenia ogólnego, miejscowego lub podpajęczego. Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej, co ustala się podczas konsultacji z lekarzem specjalistą.


Po zabiegu naturalne są niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.


Inne zabiegi z zakresu laserowego modelowania okolic intymnych:

Laserowa labioplastyka połączona z laserową redukcją napletka
Napletek jest drobnym fałdem skórnym otaczającym łechtaczkę. Laserowa labioplastyka najczęściej łączy się z redukcją napletka – jego częściowe usunięcie znacząco poprawia higienę narządów płciowych, poprawia ich estetykę oraz potęguje doznania seksualne.

Laserowe modelowanie sromu
Są to zabiegi chirurgii plastycznej, których celem jest odbudowa, odnowienie i odmłodzenie struktur sromu uszkodzonych przez traumatyczne porody, urazy fizyczne lub powstających w wyniku zmian zachodzących z wiekiem.

Vaginoplastyka – LVR®

Działanie

Laserowe odmładzanie pochwy (LVR – Laser Vaginal Rejuvenation) jest nowoczesną, nisko inwazyjną metodą operacyjną, której celem jest wzmocnienie napięcia i siły mięśni otaczających pochwę, zmniejszenie jej wewnętrznego wymiaru oraz poprawa elastyczności i wytrzymałości ścian. W efekcie następuje intensyfikacja doznań i poprawa życia seksualnego.

LVR jest jednogodzinnym zabiegiem przeprowadzanym bez użycia skalpela. Subtelna ingerencja korygująca zewnętrzne i wewnętrzne wymiary pochwy (zwłaszcza jej dystalną część, tzw. platformę orgazmiczną), wejście do pochwy i okolicę kroczową, umożliwia pełniejsze pobudzanie rejonów ważnych dla uzyskania przyjemności seksualnej. LVR wykorzystuje najnowszą generację lasera diodowego, dzięki któremu operacje przeprowadzane są w sposób delikatny, z niebywałą precyzją, przy minimalnej utracie krwi. Ponadto, zastosowanie lasera zapewnia szybkie gojenie tkanek i powrót do codziennych aktywności w krótkim czasie.

Każda z wykonywanych procedur LVR jest indywidualnie dobierana do potrzeb i upodobań kobiety, dlatego podstawę planowania zabiegu stanowi badanie kliniczne i szczegółowa rozmowa z pacjentką. W jej trakcie lekarz odpowiada na wszystkie pytania oraz ustala koszt zabiegu, który zależy przede wszystkim od jego zakresu i wybranej metody.

Dowiedz się więcej o Centrum Laserowej Ginekologii w Poznaniu