Łysienie kobiet i mężczyzn

Przyczyny w zależności od płci pacjenta


Prawie 20-25% wszystkich pacjentów cierpiących na utratę włosów stanowią kobiety. Dotąd nie ustalono jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości w przypadku pań. Utrata włosów wiąże się najczęściej z silnymi zmianami hormonalnymi i może stać się bardziej widoczna:
– po urodzeniu dziecka
– około menopauzy
– po przebytej chorobie jajników
– po całkowitej histerektomii

U mężczyzn najczęściej rozpowszechnioną formą łysienia jest łysienie androgenowe. Powoduje je aktywna forma testosteronu zwana DHT (Dihydrotestosteron), która prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Stopniowe działanie DHT objawia się początkowo coraz krótszymi, cieńszymi włosami, utratą ich koloru, a następnie obumieraniem. Niestety, tego typu łysienie jest przewlekłe, ale również progresywne, co oznacza, że ostatecznie prowadzi do coraz większej utraty włosów.    

Bez względu na płeć pacjenta spotykamy również ubytki w owłosieniu głowy na skutek: oparzeń, chorób skóry głowy (takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łupież), problemów z tarczycą, ale także złej diety, anemii czy długotrwałego stresu. 

Typy łysienia


Przebieg łysienia i jego wygląd jest zależny od płci.
Kobiety borykają się z problemami przerzedzenia włosów w okolicy czołowej (za linią włosów), koronie lub wierzchołku głowy, recesji w linii włosów na skroniach, ale także utratą włosów okolicy brwiowej (rzadkie brwi lub ich całkowity brak) lub rzęs (cienkie, krótkie i rzadkie rzęsy lub ich brak).
W większości przypadków, w przeciwieństwie do łysienia męskiego, wypadanie włosów u kobiet zwykle nie powoduje całkowitego łysienia danego obszaru.

Łysienie u mężczyzn charakteryzuje się przerzedzeniem włosów na skroniach oraz na czubku głowy. Z biegiem czasu włosy na skroniach nadal wypadają, pozostawiając tylko centralne pasmo włosów na przedniej linii włosów, podczas gdy coraz bardziej łysieje czubek. Ostatecznie tworzy się jedna duża łysina. W zależności od postępu wypadania, pozostaje tylko pasek włosów wokół bocznych i tylnej części głowy.

Możliwości leczenia w zależności od płci pacjenta

Badania kliniczne jeszcze nie określiły konkretnych przyczyn wypadania włosów u kobiet, dlatego nie ma jednego schematu leczenia. Przebyte choroby, historia wypadania włosów, analiza włosów (również przy użyciu mikroskopu), badania laboratoryjne – to wszystko jest niezbędne, by znaleźć przyczynę łysienia. Nasi specjaliści dobiorą najlepsze sposoby leczenia, mające na celu utrzymanie i wzmocnienie włosów. U niektórych kobiet wystarczy nieinwazyjne leczenie, czasami jednak istnieje konieczność zastosowania procedur chirurgicznych. Po kompletnej i dokładnej ocenie, w naszej klinice otrzymasz zalecenia dotyczące terapii i zapobiegania utraty włosów oraz poprawy ich kondycji.

Nieinwazyjne metody leczenia łysienia:

Farmakologiczne:
Propecia (finasteryd) – działa na rzecz zapobiegania i odwrócenia miniaturyzacji mieszków włosowych poprzez blokowanie konwersji testosteronu w DHT. Lek Propecia jest bezpieczny, łatwy do zażywania i skuteczny. W badaniach klinicznych Propecia zatrzymała wypadanie włosów w ponad 80% przypadków i stymuluje wzrost włosów w ponad 66% przypadków.
Minoksydyl – lek produkowany pod różnymi nazwami handlowymi, a jego dokładny mechanizm działania jest nadal nieznany. Wiemy, że stymuluje mieszki włosowe (w fazie anagenu), powodując zagęszczanie włosów. Minoksydyl jest pomocny w spowolnieniu tempa utraty włosów u około 70% -75% pacjentów, a u około połowy pacjentów widzimy ponowne odrastanie włosów.


Zabiegi medycyny estetycznej:

Mezoterapia PRP

To zabieg wstrzykiwania w leczone partie ciała substancji leczniczych i odżywczych. Tą substancją w przypadku łysienia jest preparat PRP, czyli koncentrat osocza bogatopłytkowego, pozyskiwany z krwi pacjenta. Preparat zawiera zwiększoną ilość płytek krwi, które odpowiadają za procesy odnowy i czynniki wzrostu.  Zabieg stymuluje regenerację, głęboko odżywia skórę głowy, a w konsekwencji same włosy.

Terapia dwutlenkiem węgla – karboksyterapia

Karboksyterapia to rodzaj mezoterapii igłowej. Polega na bezpośrednim dostarczeniu do skóry głowy substancji leczniczej, w tym wypadku dwutlenku węgla, za pomocą igieł. W efekcie naczynia krwionośne skóry głowy rozszerzają się, co powoduje jej dotlenienie, odżywienie i szybszą regenerację. Tym samym mieszki włosowe zostają wzmocnione.
Więcej o karboksyterapii >>

Laseroterapia

Zabiegi LLLT (Low Level Laser Therapy), czyli lasery małej mocy, dają efekty zarówno w leczeniu łysienia kobiet, jak i mężczyzn. Metoda pobudza metabolizm komórek mieszków włosowych, by stymulować fazę wzrostu. Jednocześnie poprawie ulega kondycja włosów.
ZOBACZ METAMORFOZY NASZYCH PACJENTÓW

Przeszczep
Istnieją dwie metody przeszczepiania włosów

Metoda STRIP
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Polega na pobraniu wycinka skóry owłosionej z tyłu lub z boku głowy i wydzielenie z niego tzw. jednostek cebulowych (przeszczepów). Przeszczepy mogą różnić się wielkością i zawierają od 1 do 4 pojedynczych włosów.
Czas zabiegu zależy od liczby przeszczepów, zwykle – przy ilości 1000 przeszczepów zabieg trwa około 2-3 godzin, przy 1500 przeszczepów około 3-4 godzin, powyżej 2000 przeszczepów zabieg może trwać około 5-6 godzin.
W tej metodzie mogą być stosowane tzw. ekspandery. Ekspander można porównać do implantu wszczepianego pod skórę głowy, którego celem jest jej rozciągnięcie. Używa się go do przyspieszenia procesu redukcji łysego obszaru głowy, szczególnie w przypadku poparzeń lub urazów.

Metoda FUE
W pierwszej części zabiegu lekarz znieczula okolicę dawczą, z której pobierane będą pojedyncze zespoły mieszkowe (tył oraz boki głowy). Każdy z nich jest oglądany pod mikroskopem, aby znać dokładną liczbę zdrowych, nieuszkodzonych włosów. Następnie wybrane włosy są przeszczepiane. Podczas jednego zabiegu można przeszczepić do 3 tysięcy włosów. Należy zaznaczyć, że metoda FUE wiąże się z koniecznością ogolenia głowy, co może sprawiać problem szczególnie niektórym pacjentkom. Natomiast jedną z największych zalet zabiegu jest brak blizn

Każdorazowo leczenie łysienia zależy od indywidualnego przypadku. Kiedy już poznamy przyczyny wypadania włosów, możemy określić najlepszy sposób, aby zatrzymać dalszą ich utratę. Dla większości pacjentów oznacza to stosowanie kilku sposobów leczenia: nieinwazyjne – polegające na ochronie włosów, które jeszcze pozostały oraz przeszczep w celu odtworzenia tych utraconych. U niektórych pacjentów pożądany efekt można osiągnąć przy użyciu nieinwazyjnego leczenia. Początkiem każdej terapii jest konsultacja z naszym specjalistą. Dr Samir Ibrahim jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów (International Society of Hair Restoration Surgery ISHRS). W swojej karierze wykonał już ponad tysiąc przeszczepów. Zapewniamy naszym pacjentom ekspercką opiekę i najnowsze metody leczenia. 

Przeszczep włosów metodą FUE

Działanie


Przeszczep mieszków włosowych metodą FUE jest zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie (czas trwania w zależności od ilości włosów to 5-8 godzin), a jego główną zaletą jest bardzo mała inwazyjność. Jest to technika, która w odróżnieniu od metody STRIP nie wymaga użycia skalpela ani szycia skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko krwawienia, infekcji i bólu pozabiegowego. Należy zaznaczyć, że do wykonania przeszczepu tą metodą NIE  jest konieczne zgolenie głowy.

W pierwszej części zabiegu lekarz znieczula okolicę dawczą, z której pobierane będą pojedyncze zespoły mieszkowe (tył oraz boki głowy). Włosy w tych miejscach są stałe (permanentne) i nie podlegają działaniu dehydrotestosteronu (DHT). DHT to hormon odpowiedzialny za hamowanie wzrostu włosów przez obkurczanie mieszków włosowych. Oznacza to, że wycinki są trwałym materiałem, a przeszczep nie będzie ulegał wpływom tego hormonu.

Używane w tym celu jest narzędzie o średnicy od 0,8 mm do 1,2 mm (w zależności od stanu skóry, jakości i gęstości włosów). W jednym zespole mieszkowym zwykle znajduje się od 1 do 4 włosów. Każdy z nich jest oglądany pod mikroskopem, aby znać dokładną liczbę zdrowych, nieuszkodzonych włosów. Po zakończeniu ekstrakcji przystępuje się, po wcześniejszym znieczuleniu, do implantacji zespołów mieszkowych w okolicy biorczej. Przeszczepom ulegają tylko zdrowe, nieuszkodzone jednostki, co niestety może wpływać na ostateczną ilość przeszczepów.

POZNAJ HISTORIE NASZYCH PACJENTÓW

Podczas jednego zabiegu można przeszczepić do 3 tysięcy włosów. Ponowne użycie tej samej okolicy biorczej możliwe jest po 6 miesiącach. Zakładany po zabiegu opatrunek na okolicę dawczą można usunąć następnego dnia. Zaczerwienienie skóry w okolicach dawczej i biorczej zwykle znika w ciągu 3-5 dni. Pacjent otrzymuje szczegółową instrukcję, w jaki sposób pielęgnować przeszczepione włosy w pierwszych dniach po zabiegu.

Metoda FUE może z powodzeniem stanowić uzupełnienie metody STRIP, ponieważ skutecznie kryje blizny po szwach.

Obejrzyj film dotyczący transplantacji włosów


Co dzieje się po przeszczepie?

1 tydzień: Delikatne oczyszczanie głowy, zdjęcie opatrunków, możliwe obrzęki i zasinienia; wskazane delikatne mycie głowy bez wycierania.
2 tydzień: Pierwsze mycie głowy pod prysznicem po 10 dniach, w tym czasie następuje naturalne wypadanie włosów przeszczepionych.
3 tydzień: Możliwe pierwsze zabiegi pielęgnacyjne u doświadczonego fryzjera.
3 miesiąc po przeszczepie: Przeszczepione włosy zaczynają odrastać, ale końcowe efekty widoczne będą po kolejnych 3 miesiącach.

Przeszczep włosów metodą STRIP

Działanie

Przeszczep włosów metodą STRIP przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Jednak jego powodzenie i efekty zależą od dokładności i doświadczenia lekarza. Warto więc oddać się w ręce wykwalifikowanego profesjonalisty. Zabieg polega na pobraniu wycinka skóry owłosionej z tyłu lub z boku głowy – włosy w tym miejscu są stałe (permamentne) i nie podlegają działaniu dehydrotestosteronu (DHT). DHT to hormon odpowiedzialny za hamowanie wzrostu włosów obkurczając mieszki włosowe. Oznacza to, że wycinki są trwałym materiałem, a przeszczep nie będzie ulegał wpływom tego hormonu.

Następnie lekarz i jego asystenci dzielą pobrany wycinek na małe części, tzw. jednostki cebulowe (przeszczepy). Przeszczepy mogą różnić się wielkością i zawierają jeden, dwa, trzy, a czasami cztery pojedyncze włosy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie obszaru biorczego skóry głowy przez lekarza, polegające na mikronacięciach skóry, w które zostaną wczepione  pobrane przeszczepy.

Czas zabiegu zależy od liczby przeszczepów, zwykle – przy ilości 1000 przeszczepów zabieg trwa około 2-3 godzin, przy ilości 1500 przeszczepów około 3-4 godzin. Przy ilości powyżej 2000 przeszczepów zabieg może trwać około 5-6 godzin. Przeszczepione włosy przechodzą przez fazy gojenia zwykle w okresie dwóch do trzech miesięcy od zabiegu. Po tym okresie włosy zaczynają rosnąc w tym samym tempie jak włosy normalne. Średnia wzrostu wynosi około 1-1,5 cm miesięcznie.

poznaj historie naszych pacjentek

Ważną informacją jest to, że na pełne efekty należy czekać około 6 miesięcy. Naturalnym procesem jest wypadanie przeszczepionych włosów – przeszczepia się mieszki włosowe, a nie włos, on sam musi odrosnąć. 3 miesiące po zabiegu zaczynają pojawiać się nowe włosy, rosną zwykle ok 1-1,5 cm na miesiąc.

Metoda STRIP może być uzupełniona przeszczepami metodą FUE, która pomoże przykryć blizny po pierwszej transplantacji.

Obejrzyj film o transplantacji włosów


Co dzieje się po przeszczepie?

1 tydzień: Delikatne oczyszczanie głowy, zdjęcie opatrunków, możliwe obrzęki i zasinienia; wskazane delikatne mycie głowy bez wycierania.
2 tydzień: Pierwsze mycie głowy pod prysznicem po 10 dniach, naturalne wypadanie włosów przeszczepionych.
3 tydzień: Po 14 dniach zdjęcie szwów, możliwe pierwsze wizyty u doświadczonego fryzjera.
3 miesiąc po przeszczepie: Przeszczepiony włosy zaczynają odrastać, ale końcowe efekty widoczne będą po kolejnych 3 miesiącach.

poznaj historie naszych pacjentów