Mikroskleroterapia – Skleroterapia

Działanie

Skleroterapia jest doskonałą metodą usuwania żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych –zwanych potocznie pajączkami skórnymi. Polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego – leku, który powoduje jej zamknięcie. Dzięki zastosowaniu bardzo cienkich igieł wstrzyknięcia są prawie bezbolesne. Po podaniu leku żyła obkurcza się, ustaje w niej przepływ krwi i w czasie od kilku dni do paru tygodni przestaje być widoczna. Jest to bezpieczna oraz skuteczna terapia, która znajduje coraz większą popularność i zastosowane w leczeniu tysięcy pacjentów na całym świecie.


Panie dbające o ładny wygląd nóg poddają się tym zabiegom okresowo, co pozwala uniknąć  tworzenia się dużych obszarów nieestetycznie wyglądających poszerzeń żylnych.

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Zaraz po nim pacjent wraca do codziennych czynności. Czasami konieczne jest chodzenie w opasce elastycznej zgodnie z zaleceniami lekarza. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilku zabiegów, a także stosowania profilaktyki przeciwżylakowej (leki flebotopowe, aktywny tryb życia, ostrożne korzystanie z kąpieli słonecznych, dbałość o prawidłową masę ciała, unikanie długiego bezruchu w pozycji stojącej lub siedzącej.

Ważnym elementem poprzedzającym skleroterapię jest badanie USG Dopplerktóre wykonuje się w celu oceny wydolności zastawek żył.

Badanie ultrasonografii dopplerowskiej

Działanie

Badanie ultrasonografii dopplerowskiej jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem układu naczyniowego, zarówno tętniczego, jak i żylnego. Umożliwia ono zobrazowanie anatomii naczyń krwionośnych i zaburzeń w przepływie krwi m.in.:

– tętnic szyjnych i kręgowych – diagnostyka chorób centralnego układu nerwowego, na przykład niedokrwienia mózgu (udar niedokrwienny mózgu, krótkotrwałe utraty przytomności, zawroty głowy, zaburzenia widzenia);

– tętnic kończyn dolnych – diagnostyka niedokrwienia kończyn dolnych (tj. niedokrwienny ból kończyn dolnych, ból kończyn dolnych podczas chodzenia);

– żył kończyn dolnych – diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej (żylaki kończyn dolnych, obrzęki kończyn dolnych, zmiany skórne kończyn dolnych, takie jak teleangiektazje i żylaki siateczkowate tzw. „pajączki skórne”) i zakrzepicy żylnej tj. zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych i choroby zakrzepowo-zatorowej żył głębokich;

– aorty brzusznej i tętnic biodrowych – diagnostyka niedokrwienia kończyn dolnych i występowania tętniaków aorty brzusznej (choroba najczęściej przebiega bezobjawowo – dlatego ultrasonografia dopplerowska jest najlepszym badaniem przesiewowym umożliwiającym rozpoznanie tej potencjalnie śmiertelnej choroby).

Poznaj przyczyny i możliwości leczenia żylaków.

Laserowe usuwanie żylaków

Działanie

CoulTouch to obecnie najmniej inwazyjna, a jednocześnie najskuteczniejsza metoda usuwania żylaków. Wykorzystuje działanie lasera, którego wiązka jest precyzyjnie dopasowana, dzięki czemu nie powoduje dolegliwości bólowych czy obrzęków. Działanie polega na zamknięciu uszkodzonych, chorych żył, dzięki czemu organizm samoistnie przetacza krew innymi, zdrowymi żyłami. Dzięki temu pacjenci nie są skazani na skalpel i długotrwałą rekonwalescencję.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, a jego czas nie przekracza 90 minut.
Po zabiegu pacjent nie jest unieruchamiany – może poruszać się w miarę swoich możliwości i już tego samego dnia powrócić do domu. Na nogi zakładane są specjalne bandaże i opatrunki uciskowe. Całkowity powrót do sprawności fizycznej zależy od predyspozycji pacjenta, ale następuje zwykle po kilkunastu dniach.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent może być leczony tą metodą – decyduje o tym specjalista w trakcie indywidualnej konsultacji.

Laserowe usuwanie żylaków